Blog

Place zabaw

Istny raj dla dzieci bez wątpienia stanowią place zabaw. Są one obecne nie tylko przy szkołach i przedszkolach – coraz częściej pojawiają się też w przestrzeni miejskiej. Chyba nie ma osiedla czy parku bez huśtawek, piaskownicy, zjeżdżalni i innych atrakcji dla najmłodszych. Ogromną popularnością cieszą się również drewniane place zabaw w prywatnych ogrodach. Możemy je wykonać samodzielnie, kupić gotowe elementy bądź też zamówić ich wykonanie według indywidualnych preferencji.

Place zabaw to atrakcja dla naszych pociech, która zapewnia nie tylko świetną rozrywkę, ale i sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Należy zadbać jednak, by zabawa ta była w pełni bezpieczna. W tym celu do wykonania placów zabaw należy wykorzystać jedynie solidne, wytrzymałe materiały. Najczęściej wykorzystywane jest drewno świerkowe oraz sosnowe – ze względu na ich walory estetyczne oraz wytrzymałościowe. W przypadku elementów drewnianych należy zadbać również o ich odpowiednie zaimpregnowanie, dzięki czemu będą odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wpływ warunków atmosferycznych.

Przy produkcji elementów placów zabaw należy zadbać o każdy szczegół. Z huśtawek, zjeżdżalni czy piaskownicy będą korzystać najmłodsi, a to oznacza, że należy zapewnić im całkowite bezpieczeństwo. Stąd drewno musi być nie tylko trwałe, ale też poddane odpowiedniej obróbce, co da pewność, że dziecko nie skaleczy się ani też nie wbije mu się w skórę żadna drzazga. Da to również gwarancję, że drewno nie pęknie pod ciężarem dziecka.

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na drewniany plac zabaw?

Istotną kwestią są również impregnaty, lakiery i farby. Elementy drewniane powinny być pokryte środkami trwałymi i odpornymi na zmienne warunki atmosferyczne, ale nie tylko. Niezwykle ważne jest też, by były to środki przyjazne dla środowiska i pozbawione składników mogących mieć wpływ na zdrowie dziecka. Zdarza się, że dzieci spędzają długie godziny na placu zabaw, szczególnie podczas cieplejszych pór roku - stąd tak ważne jest, by nie miały tam styczności z toksynami i silnymi środkami chemicznymi.