Blog

Trumny drewniane

Śmierć bliskiej osoby to nie tylko bolesne przeżycie i ogromna strata. To także konieczność szybkiego podjęcia ważnych decyzji związanych z pochówkiem. Na rynku istnieje wiele firm pogrzebowych oferujących kompleksowe wsparcie przy organizacji ostatniego pożegnania, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by zapewnić zmarłemu godny pochówek.

Jednym z takich elementów jest wybór odpowiedniej trumny. Najczęściej wybierane są modele drewniane – są trwałe, estetyczne, eleganckie i uniwersalne, a dzięki łatwej obróbce drewna można nadać trumnie wiele ciekawych form i kształtów.

Jeśli decydujemy się na wybór trumny drewnianej, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna – od tego bowiem zależy jej trwałość. Dużą popularnością cieszy się:

  • drewno dębowe – wyróżnia je wyjątkowa trwałość oraz odporność mechaniczna; stosunkowo ciężkie; długo rozkłada się w ziemi,
  • drewno sosnowe – jest lżejsze i mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczenie niż drewno dębowe (stąd też zazwyczaj jest tańsze niż dąb); wyróżnia je łatwość obróbki, która pozwala na produkcję trumien o wielu różnych formach i kształtach; drewno sosnowe to także piękna, jasna barwa i doskonałe walory estetyczne.

Do produkcji trumien wykorzystuje się ponadto olchę, buk, świerk, a także brzozę. Jak widać, nie ma znaczenia, czy jest to drzewo liściaste czy też iglaste. Droższe wersje wykonuje się z zagranicznych gatunków jak na przykład palisander czy też heban. Jeśli chcemy mieć pewność, że trumna nie utraci swoich właściwości pomimo upływu czasu warto zadbać o to, by została wykonana z drewna solidnego, wytrzymałego, a także pokrytego odpowiednimi impregnatami oraz warstwami zabezpieczającymi.

Trumny drewniane mogą być wykonane w wielu kształtach, wymiarach oraz wersjach kolorystycznych do wyboru (w zależności od wybranego gatunku drewna). Są to tradycyjne, proste, skromne modele, jak i ozdobione metalowymi okuciami, elementami z materiału, a nawet dekoracyjnymi kryształkami. Dostępne są również wersje z połyskiem lub też matowe.